Druhy sněhových řetězů a jak se v nich vyznat?

Druhy sněhových řetězů a jak se v nich vyznat?

Na trhu je několik variant sněhových řetězů, podíváme se na jejich základní rozlišení. Bez ohledu na typ ale pamatujte, že se vždy nasazují na kola s náhonem. Druhé pravidlo se týká maximální povolené rychlosti při nasazených řetězech, tedy do 50 km/h.

Nejrozšířenější typ:

Ocelové řetězy jsou bytelné, což se pozitivně odráží v jejich delší životnosti. Použití je možné pouze na vozovce se souvislou vrstvou sněhu, nebo ledu. Na mokré vozovce je pak třeba je co nejdříve sejmout. Nevýhodou je jejich hlučnost kvůli řinčení a k montáži je třeba větší trpělivost. Upínání ocelových řetězů je buď háčkové, s napínací kladkou, s ocelovým kordem, nebo existují samonasazovací, které se dopnou automaticky. Volit můžete ještě také podle stylu propletení řetězů a to mezi šikmostopým řazením, žebříčkovým, do stopy H, nebo X. Obecně je doporučována profesionály první možnost, tedy šikmostopé propletení řetězů. Pokud máte na vývěr, volte ocelové řetězy s ochranným plastovým krytem, aby se zamezilo kontaktu kovu s diskem kola.

Textilní řetězy se volí nejčastěji v případech nedostatečného prostoru mezi podběhovou částí a kolem, nebo v případech, kdy pro daný model auta nejsou sněžné řetězy povoleny. Jejich nasazení je velmi snadné, v podstatě stačí jeden pohyb. Při jízdě jsou tiché, ale kvůli nižší životnosti materiálu vydrží bez újmy jen několik málo nasazení. Doporučujeme je především pro kluzké, ledové povrchy.

Tekuté řetězy ve spreji jsou spíše pojistkou poslední záchrany. Instantní pomoc nenabízí samotné řetězy. Jde ale o možnost, jak udržet kola na kluzkém a sněhovém povrchu. Sprejem se aplikuje speciální pěna na pneumatiky a tím dojde k zajištění jízdních protiskluzových vlastností. Typ spreje udává, na jak dlouhou vzdálenost je jízda s tímto ošetřením doporučena. Po jisté době se materiál z dezénu sám mechanicky uvolní. Celkově jde o krizové řešení, které má oproti klasickým řetězům značné limity. I tak se takový záchranný sprej při výjezdu do zasněžených hor může hodit.

Plastové řetězy jsou jednorázové. Jejich použití je pouze k vyproštění uvízlého vozu. Tvoří je plastové nastavitelné popruhy, které se provléknou otvorem kola a podél pneumatiky se dotáhnou zámečkem. Po vytažení auta zpět na rovnou vozovku se přestřižením odejmou a vyhodí.

Ve všech případech doporučujeme vyzkoušet správné nasazení zimních řetězů v klidu doma nanečisto, protože i zde platí přísloví: „Těžce na bojišti, lehce na cvičišti.“ V mrazivém terénu s foukajícím větrem a sněhem budete pak při aplikaci sněžných řetězů mnohem jistější.